Horn (animal part)
2006-10-78
From: Switzerland
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-78 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Elk Horn |
| Description | Broken into 3 pieces plus two small fragmets. Lots of spongy interior present. |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1356 (tag) - Other Number | 01.1171.34 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


