Needle (uncertain)
Awl (uncertain)
2006-10-72
From: Switzerland
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-72 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Elk Horn (uncertain) | Elk Bone (uncertain) |
| Description | One end is roughly broken and unworked. The other end is worked to a point. Some layers of bone have chipped off. Very dark brown in color. |
| Height | 0.3 cm |
| Length | 8.9 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1350 (tag) - Other Number | 01.1171.28 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


