Needle (uncertain)
Awl (uncertain)
2006-10-71
From: Switzerland
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-71 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Elk Horn (uncertain) | Elk Bone (uncertain) |
| Description | Possible long bone. One end unworked, is halved, other end in sharpened to a point. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 8.9 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1349 (tag) - Other Number | 01.1171.27 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


