Awl (uncertain)
Needle (uncertain)
2006-10-46
From: Switzerland
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Elk Horn |
| Description | Pointed and worn at one end, possible indication of utilization. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 4 - Other Number | 1323 (tag) - Other Number | 01.1171.1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


