Flake
2006-10-39
From: France | Oise | Sainville
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Oise | Sainville |
| Locus | Carriga Barbel |
| Section | European |
| Materials | Chert |
| Description | Mottled white-gray-brown flake tool. Blue rimed white label: Carriga Barbel 1869 Sainville (Oise) |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 19 - Other Number | 1951 - Other Number | 01.1263.3 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


