Flake
Keeled Scraper (uncertain)
2006-10-38
From: France | Loir-et-Cher (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-38 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Loir-et-Cher (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Dark colored flint flake tool. Is roughly round. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 19 - Other Number | 1951 - Other Number | 01.1263.2 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


