Flake (uncertain)
Nucleus (uncertain)
2006-10-30
From: France | Indre-et-Loire | Grand Pressigny
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Indre-et-Loire | Grand Pressigny |
| Locus | Workshop de la Claisiere |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Toffee colored. Culin book describes this object as "large flake or nuclei" |
| Height | 9.2 cm |
| Length | 1 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 5 - Other Number | 1658 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


