Antler
2006-10-35
From: Switzerland | Bern Canton | Lake Biel | Morigen
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Bern Canton | Lake Biel | Morigen |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Antler |
| Description | Non pointed end is slightly hollowed out with inner bone structure visible. Pointed end is cut off and smooth. |
| Height | 1 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 5 - Other Number | 1690 (tag) - Other Number | 01.1200 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


