Antler
2006-10-32
From: Switzerland | Lake Biel | Lattrigen
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Lake Biel | Lattrigen |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Antler |
| Description | Halved, the inner bone structure is visible, one end is blunt, while the other is rounded. Number written on object/tag: 01.1204.1 and 1675 respectively. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 5 - Other Number | 1679 - Other Number | 01.1209 - Other Number | 01.1204-1 - Other Number | 1675 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


