| Object Number | 2006-10-31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Stag Horn |
| Description | Chisel in stag horn socket. Large crack on one side. Socket only; no chisel. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 5 - Other Number | 1659 - Other Number | 01.1203a - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


