Flake
2006-10-24
From: France | Vienne | Fontmaure
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Vienne | Fontmaure |
| Locus | Workshop of Fontmaure |
| Section | European |
| Materials | Brown Jasper |
| Description | Dark red-brown stone. Worked and chipped surface. Smooth inside surface. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 11.4 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 5 - Other Number | 1630 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


