Flake
2006-10-23
From: France | Vienne | Fontmaure
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Vienne | Fontmaure |
| Locus | Workshop of Fontmaure |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake tool of mottled maroon and orange color. |
| Height | 7 cm |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 5 - Other Number | 1629 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


