Flake
Scraper (uncertain)
2006-10-22
From: France | Vienne | Fontmaure
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Vienne | Fontmaure |
| Locus | Workshop of Fontmaure |
| Section | European |
| Materials | Yellow Jasper |
| Description | Flake tool of mottled maroon and predominately yellow ochre color. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1628 - Other Number | 5 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


