Flake
2006-10-21
From: France | Vienne | Fontmaure
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Vienne | Fontmaure |
| Locus | Workshop of Fontmaure |
| Section | European |
| Materials | Red Jasper |
| Description | Flake tool of predominately maroon with some yellow ochre color. Original paper label: Atelier du Font-Maure Dep de la Vienne 1889 Dr. Capitan France. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 7.6 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1627 - Other Number | 5 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


