Double End Scraper
13792A
From: France | Dordogne | La Madeleine (uncertain) | Laugerie Basse (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 13792A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Magdalenian (uncertain) |
| Provenience | France | Dordogne | La Madeleine (uncertain) | Laugerie Basse (uncertain) |
| Period | Magdalenian (uncertain) |
| Date Made | 15000-10000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Scraper at one end made on oblique edge. Light coloured banded "bergerac" flint. |
| Length | 5.9 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Exchange with Maurice Feaux, 1893 |
| Other Number | 43 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


