End Scraper
13784A
From: France | Dordogne | Commune de Bourniquel | Jean-Blanc
Curatorial Section: European
| Object Number | 13784A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Solutrean |
| Provenience | France | Dordogne | Commune de Bourniquel | Jean-Blanc |
| Period | Solutrean |
| Date Made | 20000-15000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | On blade struck from edge of nucleus. Fractured on edge near scraper. |
| Length | 10 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Maurice Feaux, 1893 |
| Other Number | 30 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


