Glove
A1732A
From: Turkestan | Southwest Siberia
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | A1732A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Turkestan | Southwest Siberia |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Cloth | Fur |
| Technique | Embroidered |
| Description | One of a pair: cloth, fur lined, embroidered on back with gold thread. |
| Length | 25 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Russian Expedition; Zelia Nuttall, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


