Animal Figurine Fragment
62-30-436
From: Palestine | Gibeon
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 62-30-436 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Palestine | Gibeon |
| Archaeology Area | Debris in pool; 8.30 - 8.80 m |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pritchard: Head and body of rider upon animal; reddish brown clay with buff core; white wash; horizontal lines of red and yellow paint on back of figure; head with pinched face. |
| Height | 7 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | University Museum-Church Divinity School of the Pacific Expedition, Dr. James Bennett Pritchard, 1962 |
| Other Number | 512/P.Fig.112 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




