Urban Galaxy 2
2005-16-1
From: New Mexico | Santa Fe (New Mexico)
Curatorial Section: American
| Object Title | Urban Galaxy 2 |
| Object Number | 2005-16-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | New Mexico | Santa Fe (New Mexico) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Manufacture Location | Santa Fe (New Mexico) |
| Creator | Ramona Sakiestewa |
| Section | American |
| Materials | Wool |
| Technique | Woven | Tapestry |
| Description | Woven wool tapestry, entitled "Urban Galaxy 2" by Ramona Sakiestewa |
| Height | 91.44 cm |
| Width | 93.98 cm |
| Credit Line | Purchased from maker Ramona Sakiestewa through LewAllen Contemporary, 2005 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

