Ghan Dancer
2005-15-1
From: New Mexico | Cochiti | Pojoaque
Curatorial Section: American
| Object Title | Ghan Dancer |
| Object Number | 2005-15-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | New Mexico | Cochiti | Pojoaque |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | Mateo Romero |
| Period | Contemporary |
| Date Made | 2004 |
| Section | American |
| Materials | Oil Paint | Wood |
| Technique | Painted |
| Iconography | Ghan Dancer |
| Description | Somewhat abstract; earthtones; back of Ghan Dancer figure w/ star on back of garment and headdress. Painted by Mateo Romero |
| Height | 2.54 cm |
| Length | 51.44 cm |
| Width | 40.64 cm |
| Credit Line | Gift of maker Mateo Romero, 2005 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

