Mudhead Katsina
2004-23-8
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Object Title | Mudhead Katsina |
| Native Name | Koyemsi |
| Object Number | 2004-23-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint |
| Technique | Painted |
| Iconography | Clown | Mudhead |
| Description | Wooden Katsina doll painted reddish-brown. The face has dots for eyes and a mouth and two vertical, white lines below each eye. There are three protrusions around the head and one on top. A black scarf is painted around the neck and a black kilt is painted around the waist. Yellow and red moccasins are painted over the feet. This figure is the Mudhead (Koyemsi), a type of Katsina clown. (Colton, H. 1959 #59, Wright, B., 1973 #238) |
| Height | 13 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Depth | 3.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Estate of Frederica de Laguna, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



