Nodule
EU793
From: England | West Suffolk | Beck Row
Curatorial Section: European
| Object Number | EU793 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Paleolithic |
| Provenience | England | West Suffolk | Beck Row |
| Period | Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Flint Implement - percuteru or hammerstone. Almost quadrangular, appartently shaped to the hand. England, Suffolk, Beck Row. Palaeolithic. Revised Card: Flint Nodule. Rounded. Partly flaked. Yellow-brown patination. Much battered. England, Suffolk, Beck Row. Palaeolithic. |
| Height | 9 cm |
| Length | 10.8 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


