Lamp
42-21-24
From: Tunisia | Zeugitana | Carthage
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 42-21-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tunisia | Zeugitana | Carthage |
| Date Made | 0-199 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Circular; with slightly concave discus on which is molded decoration; oval nozzle; pierced vertical handle. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 7.5 cm |
| Outside Diameter | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Percy C. Madeira Jr., 1942 |
| Other Number | 561 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



