Celt
29-107-262
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-107-262 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level VIII, Room 1290 |
| Period | Late Bronze IIB |
| Date Made | 1300-1200 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Basalt |
| Description | With flattened butt and short cutting end. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 27-11-410 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


