Jar
4225
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 4225 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Locus | central coastal region |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Ware |
| Iconography | Bird |
| Description | Flaring annular base, discoidal body (laterally compressed) with crude dsic face in low relief; small bird in full relief on each shoulder. Neck missing. |
| Height | 14.5 cm |
| Width | 15.4 cm |
| Thickness | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Francis C. Macauley, Esq., 1890 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.