Vase
4212
From: Peru
Curatorial Section: American
| Object Number | 4212 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Locus | Central coastal Peru |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Ware |
| Description | Flaring annular base painted cream with black lines; body compressed laterally in form of spondylus (?) shell; gracefully flaring neck painted cream with bands of straight and wavy and crossed lines in black. |
| Height | 25.6 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Outside Diameter | 9.9 cm |
| Credit Line | Gift of Francis C. Macauley, Esq., 1890 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.