Gem Impression
53-5-48
From: Italy | Florence (Italy) | Naples | Rome (Italy)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 53-5-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Florence (Italy) | Naples | Rome (Italy) |
| Date Made | 19th century |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Plaster |
| Iconography | Jupiter | Juno |
| Description | Jupiter enamoured of Elara, daughter of Orchomenus, king of Bocotia, to conceal her from the watchfulness of Juno, secrets her in a dark cave, where she becomes the mother of the giant Tityus |
| Height | 3.4 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Alfred G. B. Steel, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.