Figurine
40-23-9
From: Panama | Veraguas | Sona
Curatorial Section: American
| Object Number | 40-23-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Panama | Veraguas | Sona |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Gold |
| Iconography | Frog |
| Description | Frog. Large. Raised eyes like screw-heads with deep groove. Ornamental ridge down spine. No lower jaw. Front feet and most of large spread hind feet missing. Medium thin metal; gold surface eroded in places. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Juan Gratacos, 1940 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




