Figurine
54-28-149
From: Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-149 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Votive Deposit |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Description | Head. Molded, solid, local Kourion type, low tiara, flaps down, three studs, part of shoulder and attached headdress missing, light red. Face from Mold 2A. |
| Height | 7 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Depth | 3.6 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | TE11 - Field No SF | 1545 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



