Animal Figurine
31-16-753DD
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-753DD |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Sheep? | Bulls? | Dogs? |
| Description | 2015 description: Modeled animal figurine of a quadruped torso with part of the legs and tail. The ceramic paste is orange. |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Depth | 6 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



