Animal Figurine
31-16-753Z
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-753Z |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Sheep? | Bulls? | Dogs? |
| Description | 2015 description: Modeled quadruped. The ceramic paste is orange and the surface is grey. |
| Height | 3.1 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




