Animal Figurine
31-16-753V
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-753V |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Sheep? | Bull? | Dog? |
| Description | 2015 description: Modeled animal figurine of a quadruped. The legs are not separated (front legs joined and rear legs joined). There is a long tail down the back legs. There are two ears (?) and a long nose/snout. The ceramic paste is orange. |
| Height | 3.8 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Depth | 5.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




