Bowl
11815
From: Nicaragua
Curatorial Section: American
| Object Number | 11815 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nicaragua |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Animal form. Ancient pottery. |
| Height | 10.5 cm |
| Length | 15 cm |
| Depth | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. E. A. P. de Guerrero, 1894 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.