| Object Number | 2003-32-141 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Caledonia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Round clay bown with thick rim and flat round disk base. Exhibited at l'Exposition universelle de Paris 1900. |
| Height | 3.8 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Outside Diameter | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.16089 - Other Number | 1900.77 - Other Number | 14315 - Other Number | 6 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




