Loom Weight
29-29-1306B
From: Czech Republic | Bohemia | Kladno | Velke Cicovice
Curatorial Section: European
| Object Number | 29-29-1306B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Czech Republic | Bohemia | Kladno | Velke Cicovice |
| Locus | Cultural Pit |
| Period | Roman Period |
| Date Made | 200-299 |
| Section | European |
| Materials | Terracotta |
| Description | Half of a loom weight. 29-29-1306A is a large piece and 29-29-1306B small. |
| Length | 4 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | University Museum / Harvard Peabody Museum Expedition to Central Europe (Bohemia); Vladimir J. Fewkes, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


