String
29-27-36
From: Utah | Forbidden Canyon | Navajo Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-27-36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Basket Maker | Cliffdweller |
| Provenience | Utah | Forbidden Canyon | Navajo Reservation |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | Cliff-house in side canyon of Forbidden Canyon |
| Section | American |
| Materials | Turkey Feather |
| Description | Bundle of cords wrapped with turkey feathers. |
| Height | 5 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Texas and Southwest Expedition; J. A. Mason, et. al. 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
