Grinding Stone
EU1715A
From: Switzerland | Zurich Canton | Lake Pfaffikon | Robenhausen
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1715A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Zurich Canton | Lake Pfaffikon | Robenhausen |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2450 BCE |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | Stone implement - More or less shaped grinding stones. "2412 Robenhausen Switzerland" in white ink on object. |
| Height | 4.1 cm |
| Outside Diameter | 7.7 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | 2412 - Field Number | 4272 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




