Blade
64-13-32
From: Panama | Canal Zone
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-13-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Panama | Canal Zone |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Chipped Flake Blade; Chert; bifacially retouched forming two notches at basal end (a tang formed) and some retouching at pointed end; quadrilateral in section. 713. |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of John Witthoft, 1964 |
| Other Number | 713 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.