Hammerstone
EU1303A
From: England | Cambridgeshire | Burwell Fen
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1303A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England | Cambridgeshire | Burwell Fen |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - Hammerstone. Roughly circular. |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


