Hammerstone
EU1296A
From: England | Oxfordshire | Oxford (Oxfordshire England)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1296A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England | Oxfordshire | Oxford (Oxfordshire England) |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - Hammerston. Roughly circular. |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


