Vessel Foot
53-26-70
From: Mexico (Central America) | Cholula
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-26-70 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Cholula |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Vessel foot; effigy. Slipped red ware. Triangular in section. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 3.2 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of C. Maurice Keating, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.