| Object Number | 53-35-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | South America |
| Culture Area | South American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Crude red ware. Pear shaped body, shoulder sloping to short, wide neck with flaring sides; 2 small loop handles to body. |
| Height | 17 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Outside Diameter | 13 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. P. F. Brosius, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


