Hand Axe
13766A
From: France | Dordogne | Bergerac
Curatorial Section: European
| Object Number | 13766A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Acheulian |
| Provenience | France | Dordogne | Bergerac |
| Locus | open air site in area |
| Period | Upper Acheulian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Lanceolate. Cortex remaining at base. Cream-coloured patination. Broken at point. |
| Length | 13.9 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Maurice Feaux, 1893 |
| Other Number | 1 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


