Blade
EU2042A
From: Switzerland | Zurich Canton | Lake Pfaffikon | Robenhausen
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2042A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Zurich Canton | Lake Pfaffikon | Robenhausen |
| Period | Late Neolithic (uncertain) | Early Bronze Age |
| Date Made | 3300-1680 BCE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - blade. |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | 2379 - Field Number | 4237 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


