Flake Blade
EU1070.14
From: England | Norfolk | Weeting | Grimes Graves
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1070.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England | Norfolk | Weeting | Grimes Graves |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Blade - Flake. Little or no secondary working. |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Outside Diameter | 0.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


