Flake Blade
EU1069B
From: England | Norfolk | Weeting | Grimes Graves (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1069B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England | Norfolk | Weeting | Grimes Graves (uncertain) |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Blade - flake. Little or no secondary working |
| Length | 11.3 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Outside Diameter | 1.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
| Other Number | 1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


