Flake Blade
EU1060C
From: England | Suffolk | Little Pits Fen
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1060C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic (uncertain) | Upper Paleolithic (uncertain) |
| Provenience | England | Suffolk | Little Pits Fen |
| Period | Neolithic (uncertain) | Upper Paleolithic (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Blade - flake. Little or no secondary working. |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Outside Diameter | 1.1 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


