Flake Blade
EU1055B
From: England | Norfolk | Weeting
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1055B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Provenience | England | Norfolk | Weeting |
| Period | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Blade - flake. Little or no secondary working |
| Length | 10.7 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Outside Diameter | 1.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
| Other Number | 29 - Other Number | 18 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


