Ceremonial Figure
2003-48-35
From: Dahomey | Benin
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-48-35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Dahomey | Benin |
| Date Made | 1850-1900 |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Iconography | Snake | Dog |
| Description | Ceremonial artifact. Numerous figures. Mutants (snakes), dogs, etc. |
| Height | 74 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 16 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.394 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




