Body Sherd
64-15-507
From: Guatemala | Department of Peten
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-507 |
| Current Location | On Loan |
| Culture | Pasion |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Altar de Sacrificios |
| Period | Late Classic |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body Sherd of Lacanaya Plain: Lacanaya Var. Very coarse grained, sandy paste. Reddish interior, but no slip or decoration on either side. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 10.7 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
| Other Number | 62(H)1 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.